Könyvsorozatok bűvöletében - avagy én vagyok a legmazochistább könyvsorozatrajongó
8:00:00 AMAz ehavi témázás körben azt járjuk körbe, hogy mennyire kell-e ütemterv egy könyvsorozat vagy szerzői életmű végigolvasásához. Kell szünet az egyes kötetek között? Jöhet egy szerzőtől egymás után minden könyve, ha beleszeretünk az író stílusába, vagy kell a szünet? Elmesélem, hogy én hogyan viszonyulok a könyvsorozatokhoz de előbb jöjjön egy vallomás a címre utalva.
A lány aki képes éveket várni egy-egy sorozat befejezésére
De mire fel a mazochizmus? Miért várok éveket arra, hogy befejezzek egy könyvsorozatot?
A könyvsorozatok és én
Visszajövök értetek - szól a felirat a gifen - és ez mennyire igaz rám is és a sorozat folytatásokra |
Szerzői életművek: nyugdíjaskori terveim
De hát nem hülyeség ennyit kihagyni egy-egy rész között? Elfelejted már, hogy mi volt az előző kötetben nem? - szól a jogos kérdés, ami az a válaszom:
Ha elfelejtem, hogy mi volt az előző részben, az pont annak a bizonyítéka, hogy ezt a sorozatot bizony hagyni kell a francba!
5 komment
Sorozatokba az utóbbi években én is félve kezdek bele, és a legtöbbször könyvtárból hozom ki, hogy ne legyek bukta. Ha meg tetszik megveszem és a folytatásokat is - legutóbb a A tél jegyeseivel voltam így, gyanútlanul próba szerencse alapon hazavittem a gyerekkönyvtárból, erre úgy behúzott, hogy néhány héttel később a könyvesboltban, (majdnem) teljes áron megvettem a 2. részt :D
ReplyDeleteEz tényleg igaz, hogy ha nem emlékszel a sorozat első részére, akkor felejtős nagyjából - mert ha tetszett a részletek úgyis megmaradnak :))
Igen, a könyvtár tök jó erre, de nekem most ez nem játszik, bár én régen se jártam sokat. Viszont sokszor volt már olyan sorozat, hogy az első részt megvettem, nem tetszett, aztán továbbadtam így nem pazaroltam a pénzemet a többi részre :) Tényleg felesleges, nem vagyok megrögzött, hogy minden sorozatot végig kell olvasni, a tévében sem nézem végig, ha nem tetszik néhány rész után.
DeleteTényleg picit mazochista vagy, de amúgy értem az előnyeit is ennek, meg hát tulajdonképpen hasonlóan csinálom én a szerzői életművekkel, csak a sorozatokkal nem annyira. :)
ReplyDeleteA Bree Tannerről eszembe jutott, hogy én a HP6-ot rendeltem elő angolul amikor megjelent, és TOTÁL csalódott voltam, hogy hát ezt mégse hozták ki hétvégén? Ezért elgaloppoztunk a könyvesboltba, és megvettem gyorsan, hétfőn pedig érkezett a másik... Így van abból két példányom is :D (igaz, különbözőek :))
A felső kép is saját, a kávéfőzővel? Tök hangulatos! :)
Ha olyan sorozatról van szó, amit imádok, és kb. bele vagyok bolondulva, akkor én is képes vagyok ennyit várni, de pl. a trilógiákat nem szoktam úgy széthúzni. :) Általában a kezdő kötet dönti el, hogy érdemes-e tartalékolni, mert jó lesz később is, amolyan kellemes szórakozásnak, vagy pedig nem bírok vele várni, és azonnal tudnom kell, hogy mi lesz a folytatásban. Bár ez utóbbi a ritkább eset. :)
ReplyDeleteNahát, a HP-ra én is rá voltam gyógyulva, mondjuk kalózfordítás olvasására nem vetemedtem. :D Mi Apával kb. versenyt csináltunk abból, hogy ki olvassa ki előbb. Aztán meg jól kibeszéltük az élményeinket, és együtt néztük meg a filmeket is. :)
Oh tök jó ez a kiadói oldalról való megközelítésed, valóban azért a magyar kiadók is alaposan be tudják manapság paráztazni előre az olvasót, hogy mi lesz a sorozat sorsa a későbbiekben idehaza. És persze kiadói oldalról is meg tudom érteni a dolgot, mert hát hosszútávú befektetés ez nekik, ugyanakkor meg pont a sorozatok azok, amik lehet nem is feltétlen a megjelenéskor (főleg ha reklámja alig volt) hanem mondjuk évekkel később vonzák be az olvasókat, akik meg már azért nem kezdenek bele, mert a kiadó feladta a 2.résznél a megjelentetést. Nekem Jasper Fforde sorozata, a Jane Eyre eset ilyen, pedig külfödön nagy sikere van. Szerintem idehaza nem volt meg a megfelelő reklám hozzá vagy csak ennyire más a hazai olvasók ízlése?
ReplyDelete