Bridget Collins - A csendgyár
10:15:00 PMTitokzatos selyem borzolja a kedélyeket a csendgyár körül. Egyik oldala a tökéletes csendet, másik oldala a tébolyt hozza el viselője számára. Mi lehet a titok? Miért áll a csendről álmodó Henry Sir Edward selymének ügye mellé? S milyen titkokat rejtenek a pókok? Tarts a Blogturné Klub hét bloggerével, s deríts fényt a titokra! A turné végén megnyerhetetd Bridget Collins regényét a 21. Század Kiadó felajánlásában.
Bridget Collins: A csendgyárKiadó
21.Század Kiadó, 2024
Oldalszám
384 Fordító
Borbély Judit Bernadett
SorozatKULT Könyvek |
---|
FülszövegHenry csendről álmodik – olyan világról, ahol nem hallatszik az órák engesztelhetetlen ketyegése, a részegek óbégatása, nem csattog a lovak patkója a macskaköves utcákon.
Aztán találkozik Sir Edwarddel, egy rejtélyes úriemberrel, aki pontosan ezt árulja. Egy drága selymet, ami elnyeli a világ zaját – mindazt, amiből Henrynek már annyira elege van.
Azért hívják el a gyárba, hogy meggyógyítsa Sir Edward lányának hallását. Henry egyre erősebben vonzódik a zajokat elnyelő selyemhez, e túlvilági ajándékhoz, és felkelti érdeklődését az anyag eredete. Sir Edward lányának nevelőnője többször is figyelmezteti Henryt, de a férfi ennek ellenére sem tud lemondani az egyedülálló selyemről.
Vajon mi lesz a vonzalmának ára? Túl késő lesz-e a visszafordulni?
|
---|
Bridget Collins a különleges könyvek írónője
Az első könyv, amit az írónőtől olvastam az a Könyvkötő volt, és teljesen elvarázsolt. Tele volt fantasztikus leírásokkal, és egy olyan erős szerelmi szállal, amit nehéz elfelejteni. Az Árulások kevésbé tetszett a sok zenei utalás miatt, de így egy nagyon különleges történetnek tartom azóta is. Nem volt kérdés hát, hogy elolvasom a 21. Század Kiadó KULT könyvek sorozatában az írónő új regényét, ami ezúttal is különleges történetet ígért. A csendgyár fantasztikus fedő borítót kapott, de az alatta lévő kötet is gyönyörű és nagyon igényes. Imádom, hogy ennyire csodás regények érkeznek a kiadótól, igazi ajándék érzést keltette a könyv miközben forgattam, és akkor még a történetről nem is meséltem semmit sem.
A csendgyár egy különleges világot mutat be, ahol olyan pókok élnek, amik hálójából selyem szőhető, ami mindent kizár a külvilágból. Sir Edward Ashmore-Percy családi örökségként kapja meg a pókokat, és a selyemgyártást, ami az 1800-as években az ipari forradalom utáni korban igencsak érdekes. A történet minden fejezete egy visszaemlékezéssel indul. Ebben a naplóban, amit Sophia kezdett el írni 1820 után, (az évszámok hiányosak) egy különleges utazásról, ahová a nő férje indul. Kratosz szigetére azért utaznak, mert James olvasott valakiről, aki ott él és különleges pókokkal találkozott. James Ashmore-Percy és Sophia a szigeten töltött hónapok alatt megismerkedik a környéken élőkkel, és a nő összebarátkozik a helyi Hirával, aki javasasszony. Sophia barátságot köt Hirával, főleg mert James elhanyagolja a pókok utáni kutatásban. Végül Sophia talál egy pókot, és ezután nincs megállás. Családi tragédia, elhanyagoltság, frusztráció, veszekedések tarkítják az idilli szigeten töltött idejüket, de a pókok ott vannak és szövik a különleges hálójukat, amiben végtelen csend várja a betérőket. James Angliába viszi a pókselymet, és itt néhány évtizeddel később Sir Edward a család egyik próbálja továbbvinni a bizniszt.
Henry Latimer nem túl boldog életébe egy esős napon toppan be Sir Edward, aki az Argyll és társa üzletet keresi fel, ahol Henry az apósával dolgozik. Sir Edward siket kislánya számára keres gyógymódot, megoldást, amiben Henry segít végül neki. Henry amúgy is nagyon elvágyik már a dermesztően hideg házból és üzletből, ahol csak a gyász kering. A férfi ugyanis feleségét és kislányát gyászolja, így örömmel igent mond Sir Edwardnak, hogy vele tart és megvizsgálja Sir Edward lányát, hátha vissza tudja adni neki a hallását. A hallást, ami a zúgó és zakatoló gépek és az egyre hangosabb világban sokak számára már inkább fájdalmas. Sir Edward gyára és a pókok által szőtt Telverton selyem azon megoldást nyújt a zajra is. Az sireinek (így hívják a pókok faját a görög szigetekről) által szőtt háló és az abból kötött selyem képes arra, hogy teljesen kizárja a külvilág által gerjesztett hangokat és egy olyan csendet teremtsen, ami nem is evilági.
A csend ereje
El sem tudom képzelni, hogy milyen érzés lehetett az akkori korban élni, és milyen érzés lehetett, hogy a gépek és eszközök által gerjesztett zaj szintje ennyire gyorsan átvette az uralmat. Nekem fel sem tűnik, hogy megannyi szerkezet ad ki zajt a világban, amiben élek. Mindig szól a zene a számítógépemből, videókat hallgatok, értesítések csipognak a mobilomon, csörög a telefon, pittyeg a mikró, duruzsol a kávégép, pittyeg a főzőlap, csörög az óra, zúg a szagelszívó, visít egy sziréna, mentő / tűzoltó dudája hasítja ketté a csendet. És én még viszonylag "elzártan" élek vidéken, de itt is rengeteg hang zavarja a viszonylagos csendet. Mindig fűrészel valaki, megy a flex, az ágaprító, a motoros fűkasza vagy itt-ott a heggesztő gép stb..stb... Én szerintem nem is tudom, hogy milyen az igazi csend, mert még nem tapasztaltam meg. Henry Latimer is az igazi csendre vágyik, és amikor Sir Edward megmutatja neki a pókselyem egy aprócska részletét a férfit megbabonázza az anyag és annak hatásai. Nehéz leírni a csendet igazán, de Bridget Collinsnak mégis sikerül.
A csendgyárban a csend tényleg valami misztikus dolog, és úgy hiszem a mai világban a teljes csend elérése hasonló vágyálom lehet, mint eljutni a Holdra. A világ túl zajos lett, és nincs olyan hely, ahol ne neszezne valami állat, madár, rovar így a pókok és a selymük által kínált csend rendkívül vonzó. Én olvasás közben nagyon sokszor elgondolkoztam azon, hogy én is kipróbálnám, hogy milyen lehet az állapot, ami Henryt is annyira vonzotta a gyárhoz.
Az írónő egyébként különleges módon fejezi ki Henry érzéseit, és ahogy egyre jobban megismerjük az általa tapasztalt vágyakozást a csend iránt, egyre jobban vágyunk mi is arra, hogy megismerjük a pókok és a csendgyár igazi titkát. Mert bizony ez a hely tele van ellentmondásos dolgokkal, amiket Henry is meglát, amikor odautazik. A férfi sok emberrel találkozik, köztük van Worsley a gyár egyik fő embere, Sir Edward lányának nevelőnője, de a gyár több munkásával is kapcsolatba kerül. Jónéhányan óvva intik Henryt, hogy meneküljön innen, de őt csalogatja a selyem, és azok a különleges suttogatások, amiket akkor hall, amikor a selyem közelébe kerül. Henryt vágyai hajtják, és az olvasó is tudja, hogy a csend mellett itt bizony egy vagy több olyan titok is lappang, ami fájdalmas és nagyon szomorú dolgokat rejt.
Értékelés: 5/4
Bridget Collins megint mágikusan szövi a szavakat, akárcsak a könyvben szereplő pókok a selymet. Olyan csodás leírások vannak a könyvben, amik nagyon jó volt olvasni, ám a történet nem minden része tetszett. Volt jó pár olyan rész (például Sophia visszaemlékezésében), amit kifejezetten fájdalmas volt olvasni, de a Telvertonban található gyár titkairól is sokat mesélhetnék.
Az egész történetet körbelengi valami gótikus rejtély, ami gyorsan be tudja rántani az embert, de számomra a történet nem mindenhol volt izgalmas. Sok leírást olvashatunk a könyvben a házból ahol Henry él Sir Edwarddal, lányával (Philomellel) és a nevelőnővel és a ház kiszolgáló személyzetével, de sok leírást kapunk a gyárról is, ami aprólékosan bemutatja a "selyem készítés" minden lépését. Bevallom nekem a gépekről és használatukról kicsit unalmas volt olvasni, mert nem igazán vonzanank a műszaki dolgok, engem sokkal jobban érdekeltek volna a gyár munkásainak, és családjainak története, mert abban több potenciált láttam. Persze ezekből is kaptunk jócskán, de én szívesebben olvastam volna több emberi sorsról, a kevesebb tudományos tényleírás javára.
Nagyon sok elgondolkodtató dolog jutott eszembe olvasás közben, és ezt is Bridget Collins javára írom, mert képes arra, hogy sokáig a fejemben járjon a történet. Hogy tényleg van-e joga az embernek kiaknázni a természetet és a természet élőlényeit annak érdekében, hogy meggazdagodjon? Van-e joga az embereknek, hogy a tudomány és technika oltárán embereket áldozzon fel? Képes-e az ember lemondani egy szerettéről végleg? Fel tudja dolgozni az ember a gyászt, ha folyton arra vágyik, hogy az elhunyt szerette újra az élők között legyen? Vajon képes a szív úgy szeretni, hogy abba belehaljon az ember vagy van esély az újrakezdésre máshol / mással? A teljes csend tényleg elviselhetetlen, vagy éppen hogy békés állapotot ad az ember számára?
Bridget Collins a legtöbb kérdésre megadja a választ, de közben el is gondolkodhatunk azon, hogy milyen volt a régi világ és milyen a mostani. Nem biztos, hogy nem találunk párhuzmot a múlt és a jelen között, úgyhogy tényleg érdekes olvasmány A csendgyár még akkor is, ha a legtöbb szereplője kifejezetten ellenszenves volt és a történet sok helyen nyugtalanító érzést keltett bennem.
Nyereményjáték
Bridget Collins könyve a 21. Század Kiadó KULT Könyvek sorozatában jelent meg, melyek közül már a Blogturné Klub tagjai is számos kiadványt bemutattak. A mostani játékunkban ezeket szeretnénk ismét a figyelmetekbe ajánlani. Minden állomáson találtok egy-egy rövid részletet az adott blogger egy korábbi bejegyzéséből. A feladatotok az, hogy megkeressétek, bloggerünk melyik könyvet ajánlja épp figyelmetekbe. Segítségképp a könyv fölszövegéből is adunk nektek részletet :)
A leírások csodásak voltak, szinte láttam magam előtt a karaktereket, a környéket, a ruhákat, az ételeket és mivel én eddig inkább a romantikusabb Angliáról szóló történetekhez voltam szokva, így kifejezetten érdekes volt a sötétebb valóságot is megismerni. Ha szeretnétek egy szép, de mégis érdekes és a végletekig izgalmas könyvet olvasni és érdekelnek a boszorkányok, akkor [ez a könyv] nagyon fog nektek is tetszeni.
Részlet a fülszövegből: “Fleetwood Shuttleworth, a 17. század elején játszódó történet főhőse alig 17 éves, és negyedszer várandós. Ő Gawthorpe Hall úrnője, de eddig még nem sikerült gyermeket világra hoznia, pedig a férje, Richard már nagyon vágyik örökösre. Amikor Fleetwoodnak a kezébe kerül egy levél, amelyet a harmadik halvaszülését levezető orvos írt a férjének, lesújtó hírrel szembesül: egy újabb terhességet már nem fog túlélni.”
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
10.12. Szembetűnő
10.14. KönyvParfé
10.16. Csak olvass!
10.18. Könyv és más
10.20. This is my (book) universe
10.24. Zakkant olvas
Kövess a Facebookon, és az Instagramon a több tartalomért 👈💗 Csatlakozz a #mutimitolvasol csoportomhoz, és mutasd meg te is, hogy mit olvasol éppen!
0 komment