J.D.Barker - Zárt ajtók mögött
10:15:00 PMTe mit tennél meg azért, hogy megmentsd a házasságodat? Abby és Brendan Hollander kapcsolata válságba került, a megoldást pedig többek között az Édes vagy Pikáns nevű applikációtól remélik. A kezdetben izgalmas és vérpezsdítő játék azonban szép fokozatosan egyre többet követel tőlük, és nem tudni, mikor jön el az a pont, amikor a házasságuk megmentéséért vívott harcban önmagukat veszítik el. Tartsatok velünk J.D. Barker Zárt ajtók mögött című új regényének blogturnéján, és nyerjétek meg az Agave Könyvek által felajánlott példányt!
J.D.Barker - Zárt ajtók mögöttKiadó
Agave Könyvek, 2024
Oldalszám
528 Fordító
Abrudán Katalin
Önálló kötet. |
---|
FülszövegKépes lennél megölni valakit, hogy megmentsd, akit szeretsz?
Egy új app, az Édes vagy Pikáns őrült sebességgel hódítja meg a világot. Válságba jutott pároknak nyújt segítséget: eleinte romantikus jellegű, majd később tabunak számító kihívások elé állítja a feleket, melyek teljesítésével ismét visszatalálhatnak egymáshoz. Abby és Brendan Hollander számára azonban az alkalmazás letöltése életre-halálra menő, veszélyes játékot eredményez. Elérkezik ugyanis a pillanat, amikor az elvégzendő feladatok mindennél kockázatosabbá és baljósabbá válnak, végül pedig a csábítás és erőszak szövevényes hálójába vezetnek.
J.D. Barker legújabb regénye fülledt légkörű, sötét thriller, melyben az Elemi ösztön találkozik David Fincher Játsz/májával.
|
---|
J.D.Barker megint egy igencsak beteg sztorit rakott össze
2020-ban a Szíve helyén sötétséggel ismerkedtem meg Barkerrel és rögtön kedvencet avattam benne. Bár A negyedik majom és maga a 4MGY (Négy majom gyilkosságok) trilógiájából még csak az első kettő részt olvastam el, de amit Barker abban és a Szíve helyén sötétségben mutatott az nekem elég volt. Mondjuk a A madártollas gyilkosságok futószalagon gyártott klisés kriminek tartottam, de ezt elnéztem neki, mert Pattersonnal közös alkotása volt. Azóta láttam, hogy megjelent néhány másik regénye (A hívás, A zaj, A fekete özvegy halála - szintén Pattersonnal közösek), de ezek valahogy kimaradtak. Viszont a Zárt ajtók mögöttet nem akartam elszalasztani, még akkor sem, ha bennem volt a félelem, hogy nem lesz jó.
Mondjuk a regény fülszövege azért segített meggyőzni, hiszen ki tudna ellenállni egy olyan sztorinak, amiben szerepel egy pikáns és sikeres applikáció, ami segít egy házasság problémáinak megoldásán miközben egyre durvább dolgok történnek? Naná, hogy erre még én is felkapom a fejem. Főleg, hogy eléggé tech geeknek tartom magam, és én is megannyi applikációt próbálok ki, és teszek próbát velük. Nyilván a legtöbb egy-két hét / hónap használat után landol a kukában, de elmondhatom magamról, hogy kipróbáltam őket, és ismerem is őket. Bár én a randi - párkapcsolati appok világával nem próbálkoztam sosem, mégis nagyon érdekes volt olvasni az Édes vagy Pikáns? appról, ami főszerepet kapott J.D.Barker regényében.
A regényünk főszereplője egy házaspár, akiknek kapcsolata eléggé haldoklik. Néhány éve már, hogy együtt vannak, de a nő féltékeny a férjére, a férje pedig már nem annyira érdeklődik a felesége iránt. Tipikus párkapcsolati zűrnek tűnik ez, ám a pár felkeres egy pszichológust, aki javasolja nekik, hogy töltsék le mindketten az Édes vagy Pikáns? nevű appot, és próbálják ki. Abby, és Brendan így is tesznek, és naívan bekattintgatják a szokásos "elfogadom az adatvédelmi szabályokat" és az "engedélyezem az app számára, hogy hozzáférjen a telefonom által megadott helymeghatározáshoz, fotókhoz stb...stb..." részeket. A Hollander házaspár nem igazán járt utána, hogy pontosan mi is ez az app, csak elkezdik használni, hiszen érdekesnek tűnik és hajtja őket az, hogy megoldják a házassági gondjaikat, mert még meg van bennük az, hogy tegyenek valamit ezért.
Az Édes vagy Pikáns? applikáció kihívásai egy szexi "Felelsz vagy mersz" játékhoz hasonlíthatóak, amikben olyan feladatok vannak, amiken a párnak el kell gondolkoznia és választ adnia, vagy amit együtt kell megbeszélnie. A pikáns feladatok között már szerepelhetnek olyanok, amikben szexi dolgokat kell tenni a másikkal, de a játék elején még nagyon ártatlan dolgokról van szó. Úgy tűnik az applikáció mindenről tud, amit a pár tesz, így érkeznek a pontok, amikkel egyre magasabb szintre lehet eljutni. Abby és Brendan számára ez a párkapcsolatuk megjavítása mellett egy versengés is, hiszen egymással is versengenek, miközben szerzik a pontokat. Ahogy elérhetővé válik az újabb és újabb szintek úgy lesz egyre komolyabb játék is...
Eddig azt hinné az ember naív lánya, hogy ez egy erotikus / romantikus regény is lehetne, de Barker gyorsan egyértelművé teszi a dolgokat, hiszen behoz egy másik párt is a történetbe, akik cseppet sem édesek és kedvesek egymással, hanem brutálisak. A Rómeó és Júlia névre hallgató pár Hollander házaspár ellentétei, és gyomorforgató dolgokat tesznek az igaz szerelem zászlaja alatt. Bár olvasóként nem is tudjuk először, hogy nekik mi közük van az egészhez, de egy ponton rájövünk és bummm..... 😱
Barker a szokásos beteg és morálisan megkérdőjelezhető szituációkon mutatja be az embereket, hogy mire képesek a hatalomért, a pénzért, a szexért, az elismerésért, és a szerelemért. Mert erről szól az egész könyv. A Zárt ajtók mögött-ben olyan dolgok történnek, amikről az ember nem akar tudni, amik tényleg zárt ajtók mögé valóak, de mégis belelátunk.
A magyar borító ezerszer jobban néz ki, mint az angol (köszi érte Müller Péternek!) |
A Zárt ajtók mögött attól ijesztő, hogy simán lehetne valóság is
Nagyon érdekes volt a regény alapszituációja, hogy egy "ártatlan" alkalmazás, ami segít a pároknak közelebb kerülni egymáshoz, annyira beszippantja a résztvevőket, hogy előbb-utóbb olyan dolgokat is megtesznek, ami megkérdőjelezhetőek. Bár Abby és Brendan már az alkalmazás telepítésekor kapja a red flageket, mégis hajtja őket az, hogy javítsanak a kapcsolatukon, így mindenbe beleegyeznek. Naívak és kíváncsiak, és az olvasó is tudja, hogy később ennek csúnyán megfizetik az árát. Természetesen az Édes vagy pikáns? nem áll meg a szexi feladatoknál, egy ponton bekerül az erőszak is a feladatok közé, és itt válik még ijesztőbbé az egész.
Sajnos a mai világban, az hogy a mobilunk "hallgatózik", és olyan hirdetések dob fel, amikre éppen gondolunk, vagy éppen beszélgettünk valakivel az már nem is igazán sci-fi, hanem a valóság. (Barkernek is innen jött az ötlete a regényhez egyébként) Nemrég erről írt Marci kollégám is, és meglepő eredményre jutott. Az viszont egyáltalán nem meglepő, hogy ha egy alkalmazásnak mindent megengedünk a telefonunkon (ahogy ezt a Hollander házaspár tette), akkor nem fogunk meglepődni azon, hogy az app tudja, hogy mikor hagyjuk el a lakást, miket vettünk a boltban, mikor kapcsoltuk be a tévét, a laptopot és ott mit néztünk és csináltáltunk. Azzal, hogy Abby és Brendan engedélyt ad az applikációnak, hogy belelásson az életükbe, az applikáció meg is teszi ezt.
És miért ne lehetne ez valóság is? Nyilván az adatvédelmi törvények nem engedik, hiszen erre szigorú szabályozás van, de Barker valóságában ezek áthághatóak, így bátran áramolhatnak az információk és olyan dolgok kerülnek így napvilágra, amik miatt emberéletek mennek tönkre vagy éppen olyan fegyverré válik az információ, ami miatt súlyos dolgokat tesznek meg az emberek.
Az események egyébként több szálon futnak a regényben és több párt is megismerünk általa. Ott van rögtön a Hollander házaspár (a főszereplőink), akik gyűjtik a pontokat a játékban és a feladatok által egyre közelebb kerülnek egymáshoz. Brendan munkája (könyvvizsgáló és csaló cégeket vizsgál) során nyomoz a barátjával (aki egyben szomszédja is) Stuckey-val. Stuckey felesége Hannah menő influenszer és arra buzdítja Abbyt (aki jó barátnője), hogy végre írja meg a regényt, amiért otthagyta a munkáját. Abby és Brendan között a konfliktusokat főleg a pénz okozza, így a feleség tényleg próbálja megírni a regényt, amiben úgy tűnik, hogy az új applikáció is a segítségére van a különleges feladatokkal. A történetben kapunk egy másik párt is, Rómeó és Júliát, akik brutálisak és kicsit karikatúrái is a normális pároknak, viszont úgy vannak felépítve, és csak annyit kapunk belőlük, hogy olvasóként nagyon érdekeli kezdjen az ő sztorijuk is.
Nehéz spoilerek nélkül beszélni a könyvről, mert nem szeretnék túl sokat elárulni se az alkalmazásról, se a párokról, se az app feladatairól, de annyit azért mondok, hogy készüljetek fel a durva dolgokra. Egyáltalán nem lesz édes, de még pikáns sem a könyv egy ponton túl, és bevallom engem ez egyáltalán nem zavart. Nem éreztem indokolatlanul durvának, inkább letehetetlennek. A nyaralásra vittem magammal a könyvet, és nagyjából 2 nap alatt ki is olvastam, mert nem tudtam letenni. Bár több, mint 520 oldalról van szó valahol a 200 oldal környékén úgy beindul a cselekmény, hogy nem volt kedves mást csinálni, mint olvasni és olvasni és haladni, hogy tudjam mit csinál Abby és Brendan. Rég nem éreztem ilyen izgalmat olvasás közben, szóval köszönöm J.D.Barker ♥
Értékelés: 5/4.5
Látom, hogy vannak problémás részei a legújabb Barker könyvnek (például, hogy indokolatlanul sok erotikus jelenet van benne, amik eléggé naturálisak vagy durvák), de mégsem tudom ezt felróni neki, mert közben végtelenül izgalmas is volt a Zárt ajtók mögött. Olvasás közben folyamatosan hajtott a tudat, hogy megtudjam, hogy hová vezet az író, kik mozgatják a szálakat és még milyen dolgok fognak történni a szereplőinkkel. Valahol a könyv fele után egy izgalmas menekülést is kapunk, hogy aztán az egész lezárást egy olyan momentum koronázza meg, amit nehéz elfelejteni. (Basszus, de nehéz spoilerek nélkül írni bármit is...)
Nagyon sok morális kérdést is feszegetett a regény a párkapcsolatokról, a barátságokról, a kollégális viszonyokról, de magáról az emberiségről is. Nem mondom, hogy nem festett ijesztő képet arról, hogy a technika világa mennyire befolyásol mindenkit, de ez a része a könyvnek nekem kifejezetten bejött. Aprólékosan fel volt építve az Édes vagy Pikáns? játék világa, úgyhogy plusz pont Barkernek, hogy ezt összehozta.
Az biztos, hogy ha én a Netflix / Prime / HBO / Apple TV / tetszőleges streamingszolgáltató ügynök lennék, akkor már aláírtam volna a tévés szerződést Barkerrel és már forgatnám a sorozatot / filmet a Zárt ajtók mögöttből, mert ez a regény tényleg izgalmas és tele van filmszerű momentumokkal. Néhol teátrális, öncélúan brutális, de én ezt is elnéztem neki, mert izgalmas volt. Biztos, hogy lesznek fanyalgók, de én nagyon élveztem olvasni, úgyhogy csak ajánlani tudom.
Nyereményjáték
Mostani nyereményjátékunkban J.D. Barker további regényei után nyomozunk. Minden állomáson találtok egy-egy idézetet, a ti feladatotok pedig, hogy a könyv címét beírjátok a rafflecopter-doboz megfelelő helyére!
A felnőttek hajlamosak elveszíteni a képzelőerejüket, és nem hisznek azokban a dolgokban, amelyek ismeretlenek a számukra. A gyermekek tényként fogadják el a misztikumot és ritkán vonják kétségbe a létezését.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
11.07. Könyv és más
11.10. This is my (book) universe
11.12. Zakkant olvas
11.14. Milyen könyvet olvassak?
Kövess a Facebookon, és az Instagramon a több tartalomért 👈💗 Csatlakozz a #mutimitolvasol csoportomhoz, és mutasd meg te is, hogy mit olvasol éppen!
0 komment