Zágoni Balázs - A csillag és a százados
9:32:00 PMZágoni Balázs - A csillag és a századosKiadó
Móra Könyvek, 2024
Oldalszám
400 BorítótervMüller Péter
Önálló kötet. |
---|
Fülszöveg1944 márciusáig Dávid és Péter életébe nem igazán szól bele a háború. De aztán jönnek a tavaszi rendeletek, és ezek hétről-hétre csökkentik a zsidó származású Dávid családjának mozgásterét, míg végül egy csillagos házba kell bezsúfolódniuk. Ennek számos hátránya mellett van egy előnye is: Dávid megismerheti Dobay gróf szókimondó, lobogó hajú lányát, Vilmát. Míg a Dávid családja egyre nehezebben boldogul, Péterék látszólag zavartalanul élhetnek. De a rendeletek őket is próbára teszik: mernek-e még közösséget vállalnak barátaikkal? És ha igen, meddig? Mert a nyár után következik az ősz, a bombázások sűrűsödnek, a nyilasok pedig egyszer csak átveszik az uralmat, és ezzel beköszöntenek a háború legsötétebb hetei. Túléli-e Dávid és Péter barátsága, túlélik-e ők maguk az 1944-es évet? Zágoni Balázs (1975), HUBBY és Janikovszky Éva-díjas író, többévnyi kutatás után, valós történetek felhasználásával írta meg ezt az izgalmas és szívszorító regényt. A kötet a magyar holokauszt 80. évfordulója alkalmából jelent meg.
|
---|
A történelem szörnyűségei gyerekszemmel
Idén már olvastam egy holokauszt témájú könyvet (Az Auschwitz-jegyzőkönyv), de a magyar vonatkozás miatt szerettem volna bővíteni az ismereteimet és ehhez jó választásnak bizonyult Zágoni Balázs története, melyben magyar fiúk szemszögéből ismerhetjük meg az 1944-es év történéseit. A csillag és a százados történet egyik főszereplője Dávid, aki egy zsidó családban nevelkedik a Városliget mellett. A 12 éves fiú az átlagos kisfiúk életét éli. Iskolába jár, szomszédjával Péterrel suli után a Városligetben császkál. Dávid szülei egy csemege boltot vezetnek, ám a háború és a nácik terjeszkedése miatt egyre szűkül az életterük. 1944 tavaszán Hiter elrendeli, hogy a zsidók viseljenek sárga csillagot, és ahol lehet korlátozzák a zsidó származású családokat. Dávid édesapja és édesanyja szomszédjukra Péterékre hagyják csemegeboltjukat, miután megtiltják a zsidóknak a munkvégzést, de ahogy telnek a hetek egyre jobban és jobban szankcionálják őket. Kijárási tilalom, a csillag kötelező viselése, a járművekre csak az első kocsiban utazhatnak zsidók stb.stb.. Nincs könnyű dolga Dávidéknak, és a kisfiú szemszögén át gyermeki őszinteséggel láthatjuk az egyre sötétebb és fenyegetőbb budapesti világot. (Egy-egy fejezetben Péterről is olvashatunk, de ő lényegesen kevesebb fejezetett kapott mint Dávid.)
Az iskolábál kitilják a zsidó gyerekeket, majd hamarosan Dávidéknak a lakásukból is menniük kell egy csillaggal jelölt házba, hogy ott éljenek a többi zsidó családdal. Dávid édesapja újságíróként dolgozik, és bár eleinte álnéven írhat tovább, később elveszti teljesen a munkáját. Hetek alatt teljesen ellehetetlenítik a magyar zsidóságot, és ez még csak a kezdet....
Zágoni Balázs regénye gyermeki őszinteséggel mutatja be, hogy hogyan változik meg átlagos család élete hétről-hétre a háború alatt, de arra is válaszokat ad, hogy milyen az emberi természet. Dávid és Péter barátságának próbája ez az időszak, de próbája ez rengeteg magyar embernek. Azoknak, akik vészterhes időben beárulják a szomszédjaikat, hogy zsidókat bújtatnak, és próbája azoknak az elfeledett hősöknek is, akik az életüket kockáztatva mentetették az embereket. A könyv szívbemarkolóban bemutatja a háború szörnyűségeit is, de mégis gyermeki szemszögben. Dávid hiába tizenéves, így is hozzájut néhány információhoz és bár lehet, hogy elsőre nem fogja fel például azt, hogy a csillagos házakból hogyan vitték el a nyilasok a zsidókat a Duna-partra, hogy aztán ott a vízbe lőjjék őket, de mégis ott van a történetben. Szívszorító volt arról is olvasni, hogy hogyan menekültek Dávidék egy éjjel a bombázások alatt, az egyik búvóhelyről a másikra, vagy hogyan szereztek svéd papírokat, amiket aztán a nyilasok megsemmisítettek egy éjszaka, amikor rajtaütöttek az Ocskay százados által védett házon.
Az elfeledett magyar hős, akinek zsidók ezrei köszönhetik az életüket
A történet másik "főszereplője" maga a százados, azaz Ocskay László, akit a magyar Schindler-nek neveznek és ez nem véletlen. A százados német kapcsolatokat épített ki, és a németek ruhagyűjtő századában zsidó férfiakat kezdett foglalkoztatni. Ide kerül be Dávid édesapja is, és ez menti meg a család későbbi életét. A százados által munkahelyként használt zsidó gimnáziumban (ma ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskola), bár sokan zsúfolódtak össze, mégis megmenekültek a koncentrációs tábortól, vagy a nyilasok öldöklése elől. (Ha érdekes Ocskay élete, akkor találsz róla egy egyórás dokumentumfilmet a neten)
forrás |
A regény feldolgozza azt az estét, amikor Ocskay távollétében a nyilasok megjelennek és kiürítik az iskolát, amiben Dávidék is élnek, hogy lekísérjék őket a Duna-partra. Ocskayt az utolsó pillanatban sikerül elérni telefonon, majd a német fegyveresekkel együtt visszatérő százados elüldözi a nyilasokat. A történetben ebben Dávidnak is nagy szerepe van, de hogy mi azt nem árulom el. Nyilván a regény részben a fantázia szüleménye, de sok valós szereplője van. Sajnáltam egy kicsit, hogy Ocskayt nem ismerhettük meg jobban, de a százados Dávidnak is nagy leckét ad egy jelenetben, és ott az rengeteg megmentett ember, aki neki köszöntheti az életét. Nagyon fontos, hogy megismerjük azokat az embereket, akik segítettek a holokauszt idején a zsidóknak, hiszen ők a történelem elfeledett hősei.
Emellett, pedig bevallom izgalmas volt Dávid szemén át látni az egykori háborús Budapestet, és annyi minden történt a regényben, hogy csak úgy peregtek a lapok. Hajtott a történet előre, hogy hogyan alakul Dávid és családja története, de közben azért sokszor meg kellett álljak, mert sok volt egyszerre az a mennyiségű gyűlölet, és szörnyűség, ami a zsidókat érte akkoriban.
Értékelés: 5/5
Örülök, hogy egy ennyire fontos időszakot bemutató történelni regénnyel tért vissza Zágoni Balázs. Nagyon fontos dolgokat mutat be ez a regény, úgyhogy én minden 13-14 éves kezében adnám, mert amellett, hogy jó történelmi felkészítő is a Horty korszakból még rengeteg erkölcsi tanulságot is tartalmaz. A család(ok) kitartásának, a barátságok erejének, és az emberi hősiességnek és bátorságnak is emléket állít A csillag és a százados.
Jó volt olvasni az igazszívű és bátor emberekről még akkor is, ha közben olyanokkal is találkozhattam, akiket szívből gyűlöltem (pl Sándor Alajos). Rengeteg szereplője van A csillag és századosnak, de Dávid és családja története nem egyszerű. Viszont útjuk során sok nagyon is emberi segítővel találkoznak. Van, aki jótanácsokkal látja el őket, van aki étellel, van aki csak szemethuny felettük, mások elterelik a gondolataikat, másokkal néhány pillanatra elfelejthetik azt, hogy ők a nácik és a nyilasok által üldözött népcsoport, akit csak megsemmisíteni akarnak.
Zágoni Balázs előző regénye (Karácsonyi kitérő) is sok megható pillanatot okozott, nincs ez másképp A csillag és századossal sem. Sokszor kaptam magam olvasás közben, hogy lélegzetvisszafojtva várom a történet alakulását, és bevallom nem egyszer pityeregtem is a könyv olvasása közben. Bár a történet szereplői kitalált emberek (részben), mégis annyira fájdalmas és szívszorító volt olvasni, hogy mennyi szörnyűség történt velük, és sajnos a valóságban ezek valószínű megtörténtek, csak más családokkal.
Nehéz témák vannak a könyvben, és bár a szülők igyekeznek Dávid elől elrejteni a szörnyűségeket, azért ő sem buta. Sokszor hallgatózik, mert szeretné tudni, hogy mi történik velük, vagy mi vár rájuk. Sokszor viselkedik gyerekesen, de ez teljes mértékben azért volt, mert gyermek még, és egy ilyen helyzetben még a felnőttek is megzavarodnának nem, hogy még egy gyermek. Dávid hangulatának változását jól végigkövethetjük a könyvben, Zágoni Balázs érzékletesen adta át a kisfiú érzelmeinek változását a hitetlenekedéstől kezdve a tettvágyig, a kétkedéstől kezdve a hős tettekig, a fásultságtól kezdve a reménykedésig.
Nagyon szeretném, ha A csillag és százados egyszer belekerülne az iskolákba, mert fontos, hogy a kamaszok megismerjék a történelem cseppet sem könnyű korszakait és beszélgessenek ezekről a dolgokról. Remélem, hogy egyszer majd erre is sor kerül, addig én minden szülőt biztatni fogok, hogy adja a gyermeke kezébe 13-14 éves kortól ezt a regényt, mert különleges. Felnőttként olvasva is lekötött, és rengeteget gondolkoztam a történeten, a szereplőkön és nagyon örülök, hogy egy olyan elfeledett hőst ismerhettem meg általa, mint Ocskay százados.
És, hogy a borítóról is essen szó, mert nem lehet elmenni mellette. A borítót Müller Péter tervezte, és a könyv egyik különleges és fontos pillantát örökíti meg. Nekem nagyon tetszik, hogy ez kapott rajta helyet, nagyon illik a regényhez.
Nyereményjáték
A történelmi turné kapcsán egy kis történelmi kvízre invitálunk benneteket. Minden állomáson találtok egy rövid kérdést a 20. század magyar- és világtörténelméből, melyek természetesen kapcsolódnak a turnéban részt vevő könyvekhez is. A feladatotok, hogy a helyes választ beírjátok a Rafflecopter megfelelő sorába.
Az én kérdésem: Melyik városban található az Anne Frank Emlékház?
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
11.02. Zakkant olvas (A csillag és a százados)
11.04. Szembetűnő (A csillag és a százados)
Kövess a Facebookon, és az Instagramon a több tartalomért 👈💗 Csatlakozz a #mutimitolvasol csoportomhoz, és mutasd meg te is, hogy mit olvasol éppen!
0 komment